راهنمای استفاده از سامانه ثریا

 

سامانه ثریا، سامانه جامع مدیریت امور و ارتباط با نخبگان و استعدادهای برتر بنیاد ملی نخبگان است که در آن سوابق مربوط به ایشان تجمیع می گردد. بسیاری از اموری که در گذشته به صورت سنتی صورت می پذیرفت در این سامانه به صورت الکترونیکی درآمده است. این سامانه بر پایه فناوری workflow طراحی شده است، لذا ممکن است از لحاظ ظاهری با آنچه تا کنون در پورتالهای ثبت نام مشاهده نموده اید متفاوت باشد.

تذکر1: جهت ایجاد امکان ثبت نام بدون اختلال، الزاماً از مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نموده و از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده ننمایید.

تذکر2: در طی مراحل ثبت نام از کلیک بر روی دکمه back مرورگر خود و بازکردن بیش از یک صفحه مرورگر خودداری نمایید.

 

کارتابل شخصی (پوشه‌ی شخصی شما)

هر کاربر در این سامانه، دارای یک کارتابل شخصی است که پس ورود به سامانه، با کلیک بر روی منوی درخواست ها(پوشه ی شخصی) در بالای صفحه، وارد آن می شود و در بخش بالایی صفحه امکان درج سوابق شخصی و علمی خود را دارد.

و نیز در قسمت پایینی صفحه امکان مشاهده و دنبال کردن فرایندهای درخواست خود را دارد. در این سامانه، هرکدام از تسهیلات بنیاد در قالب یک فرایند چند مرحله ای پیاده سازی شده است که متقاضی در صورت داشتن شرایط استفاده از آن تسهیلات، امکان دسترسی به آن فرایند و طی نمودن مراحل مربوطه را خواهد داشت. مراحل دارای ترتیب مشخص هستند و امکان دسترسی به آنها به ترتیب تعریف شده صورت می گیرد.

لطفا ابتدا با استفاده از دکمه های بالای صفحه ی پوشه ی شخصی خود تمامی سوابق خواسته شده را (در صورت دارا بودن آنها) در سامانه درج نمایید. پس از تکمیل اطلاعات خصوصاً تحصیلات، دسترسی به فرآیندهای درخواست در بخش درخواستها در پایین صفحه کارتابل میسر خواهد شد.


نحوه کار با فرایندها، دنبال نمودن و پیگیری درخواستها


چگونگی رفع نواقص


سایر نکات

پس از تکمیل مراحلی از فرایند که مربوط به متقاضی است، پیام «فرایند به اتمام رسید.» نمایش داده می شود و اطلاعات جهت بررسی به کارشناسان بنیاد ارجاع می گردد. در این حالت شمای آیکون فرایند به حالت در حال بررسی تغییر می کند.

در مراحلی از فرایندها، از متقاضی خواسته می شود اصل یا روگرفت برابر اصل مدارکی را که تصویر آن ها را ارسال نموده است، به صورت حضوری یا پستی به یکی از دفاتر بنیاد ملی نخبگان در سراسر کشور ارائه نماید.

در این سامانه هر فرایند را تنها به دفعات محدود و تعیین شده می توان «شروع فرایند» نمود. دقت فرمایید زمانیکه مراحلی از فرایند تکمیل و جهت بررسی ارسال شده است، هنوز مراحلی از آن باید در بنیاد طی شود تا فرایند پایان یافته تلقی گردد.

درخواستهای مخترعان در حال حاضر از طریق این سامانه دنبال نمی شود و این عزیزان بایستی مطابق روالهای خارج از سامانه ثریا اقدام نمایند.

دانشجویان/دانش آموختگان خارج از کشور جهت درخواست تسهیلات خود (خصوصاً نظام وظیفه) بایستی به آدرس http://international.bmn.ir مراجعه یا با آدرس international@bmn.ir  مکاتبه و مشورت نمایند.
 

دریافت کتابچه راهنمای کاربری سامانه